
Милен Бъзински – частен съдебен изпълнител
Александър Тонев – адвокат
Със Закона за частните съдебни изпълнители (в сила от 01.09.2005 г., Обн. ДВ. бр.43 от 20 Май 2005г., изм. ДВ. бр.39 от 12 Май 2006г., изм. ДВ. бр.31 от 13 Април 2007г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.64 от 7 Август 2007г.) законодателят извърши важна реформа в изпълнителния процес в Република България. ЗЧСИ урежда организацията и правното положение на частните съдебни изпълнители, както и правата и задълженията на частния съдебен изпълнител като лице, на което държавата възлага функция по принудително удовлетворяване на частноправни притезания.
Подобно на Закона за съдебната власт (обн. ДВ, бр. 64 от 7 Август 2007г.), който урежда правното положение и правомощията на органите на съдебната власт, ЗЧСИ е устройствен нормативен акт. Следва да се отбележи, че тенденцията е към прехвърляне на правната уредба на правомощията на частния съдебен изпълнител към процесуалния закон – в тази връзка, новият Гражданския процесуален кодекс (обн. ДВ, бр. 59 от 20 Юли 2007г.) в своя чл. 431 съдържа по-подробна и разгърната уредба в сравнение с чл. 328 от ГПК.
В устройствен закон могат да се съдържат правомощия на органи или субекти, чието правно положение е предмет на регламентация, които не са уредени в друг нормативен акт – като пример може да се посочи правомощието, което прокуратурата имаше по отменения Закон за съдебната власт за възстановяване в бързи и неотложни случаи на самоуправно нарушени права (чл. 118, т. 5 от ЗСВ, отм.).
Целта на настоящата статия е да спомогне да се изясни съдържанието на правомощията на частните съдебни изпълнители по чл. 18 от ЗЧСИ. Разпоредбата на чл. 18 от ЗЧСИ, озаглавена „други действия на частния съдебен изпълнител”, е интересна, оригинална и най-вече – твърде практична. Всъщност, в отделните алинеи на тази разпоредба са предвидени определени правомощия на частния съдебен изпълнител, които допълват правомощията му по Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Отделните правомощия на частния съдебен изпълнител по чл. 18 от ЗЧСИ ще бъдат разгледани по-долу.
В хипотезите на ал. 1-4 на чл. 18 от ЗЧСИ е предвидено възлагане от взискател, заложен кредитор или от страните по изпълнително производство, за да възникнат съответните правомощия на частния съдебен изпълнител. Без това възлагане частният съдебен изпълнител няма право да извършва действията, предвидени в тези…