
Промишлената приложимост е един от трите критерия за патентоспособност на изобретенията, предвидени в чл. 6, ал. 1 от Закона за патентните и регистрацията на полезните модели (ЗПРПМ). Промишлената приложимост представлява признак на патентоспособното изобретение като основен обект на закрила от патентното право, отличавайки го от сродни обекти, които не се ползват със закрила от този правен отрасъл. Именно това е критерият, който отличава патентоспособното изобретение от неползващите се с правна закрила научни открития, концепции, прогнози, математически формули, програмни продукти и др. Независимо от значението на посочения критерий за патентоспособност, проблемът за промишлената приложимост на изобретенията е малко и недостатъчно изследван както в българската, така и в чуждестранната патентна литература.
При един сравнителноправен преглед на националните патентни законодателства и международните патентни актове се установява, че промишлената (индустриална) приложимост обикновено присъства като признак на патентоспособното изобретение.
Във Франция действащият Кодекс на интелектуалната собственост предвижда в чл. 611-10 изискване за промишлена приложимост на изобретението, за да бъде същото признато за патентоспособно. Същият признак за патентоспособност е налице и в предходния патентен закон на Франция от 1978г. В по-старото френско законодателство е налице изискване за “промишлен резултат или продукт” – чл. 2 от закона от 1844г. Тълкуването на закона от 1844г. е било в полза на необходимостта от “технически ефект”. Във Великобритания Законът за патентите от 1977г. изисква “възможна промишлена приложимост”, за да получи едно изобретение патентна закрила – чл. 1 (с) от Закона за патентите от 1977г. Критерият е възприет в действащото законодателство на Руската Федерация – чл. 4 от Патентния закон от 1992г. Японският закон от 1959г. предявява в чл. 29-1 изискване изобретението да може да бъде използвано в промишлеността. Промишлената приложимост е установена като признак за патентоспособност и в Конвенцията за издаване на европейски патенти (Европейска патентна конвенция – ЕПК) от 1973г. …