
Възможността за използване на т. нар. “стволови клетки” в медицината поставя въпроса дали не може да се постигне под някаква форма патентна закрила на това приложение.
Патентната закрила по българското право обхваща изобретенията и полезните модели. Изобретение е всяко техническо решение – резултат от интелектуално усилие. Не представлява изобретение, съответно не подлежи на закрила, научното откритие. Научно откритие е установяването на определени закономерности в живата и неживата природа, които обективно са налице, но са били неизвестни до момента. Употребата на стволови клетки може да се разглежда като научно откритие, обаче като такова то не се ползва с никаква законова закрила (дори и по авторското право).
От друга страна, изобретение не е само и единствено решение, отнасящо се до областта на техниката. Изобретение е и всякакво химическо вещество, смес от вещества, сплав, щамове микроорганизми, както и методът (технологията) за получаването им. Според Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) стволовите клетки могат да се разглеждат като “лекарствен продукт”, доколкото определението на закона включва всякаква материя, включително от човешки произход (чл. 3, ал. 2 във вр. ал.1 от ЗАЛХМ). Освен това, методите на лечение на хора и животни също могат да бъдат “изобретение”, но са изрично изключени от патентна закрила по силата на последните изменения в Закона за патентите и регистрацията на полезните модели (чл. 7,т.2 ЗПРПМ).
Полезният модел е т. нар. “малко изобретение”. Като полезен модел може да бъде закриляно всякакво усъвършенстване, което се отнася до технико-конструктивните особености на даден обект (изделие). За разлика от изобретението, като полезен модел може да бъде закрилян само такъв интелектуален резултат, който се отнася до областта на техниката в тесния смисъл на понятието. Макар това законово разрешение да се критикува, към момента усъвършенстването на вещество или технология не подлежи на патентоване като полезен модел. Това изключва възможността методът за приложение на стволовите клетки за лечение, както и методът на получаването (извличането) им да бъдат закриляни като полезен модел.
Остава възможността за закрила чрез патентоване на изобретение. За да може да получи патентна закрила, всяко изобретение трябва да отговаря на условията за патентоспособност. Измененията в закона от 2002г. засегнаха и тези основни въпроси. Изискванията за патентоспособност на изобретението са три:
- Новост
- Промишлена проложимост
- Изобретателска стъпка
За да бъде ново изобретението трябва да не представлява част от “състоянието на техниката”, т. е. от наличните към момента общодостъпни научни и технически знания (изобретението да не е станало общодостъпно чрез описание…